Propustili vás z práce a přišli jste o veškeré sociální jistoty? Pokud nevíte, jak v takové situaci postupovat, následující řádky by vám mohli dopomoci k lepší orientaci při komunikaci s úřady a hledání nového zaměstnání.
Jsem nezaměstnaný. Co teď?
V první řadě se jděte zaregistrovat na úřad práce v místě svého trvalého bydliště. Na vedení v evidenci máte nárok již před uplynutím výpovědní doby ve vaší stávající práci. Po skončení této výpovědní doby můžete požádat ÚP o zprostředkování nového zaměstnání. Pokud jste za poslední 2 roky odpracovali alespoň jeden rok, máte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Při registraci na ÚP vám dají příslušný formulář, na základě kterého vám podporu schválí.
Co si s sebou na úřad práce vzít?
Základem je samozřejmě občanský průkaz nebo jiný doklad, kterým prokážete svou totožnost a místo trvalého pobytu. Dále si vezměte ukončení smlouvy z bývalého zaměstnání a doklad o výkonu jiné výdělečné činnosti, pokud si nějak přivyděláváte.
Kolik činí podpora v nezaměstnanosti?
Výše podpory se odvíjí od vašeho průměrného měsíčního čistého výdělku v posledním ukončeném zaměstnání. První dva měsíce pobíráte 65 % ze mzdy, další dva měsíce 50 % a po zbývající dobu 45 %. Osoby do 50 let dostávají podporu 5 měsíců, lidé do 55 let 8 měsíců a nad 55 let 11 měsíců.
Kdo za mě bude platit zdravotní a sociální pojištění?
Po celou dobu vaší evidence za vás zdravotní pojištění hradí stát. Sociální pojištění za vás placeno není, pouze se vám bude započítávat doba vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání jako účast na důchodovém pojištění. Tento čas je ale také omezen, počítá se doba, kdy vám náleží podpora a pak ještě maximálně jeden rok, kdy už vám podpora nenáleží.
Mám si práci hledat hned nebo si dám chvíli pauzu?
Výběrová řízení v různých podnicích mohou trvat i měsíce, tedy je určitě vhodné, abyste se začali po nové práci poohlížet ihned. Začněte rozesílat životopisy a chodit na pohovory, když už nic, tak se alespoň „vytrénujete“ a postupem času nebudete při pracovních schůzkách nervózní.
Kde všude hledat novou práci?
Pracovní nabídky samozřejmě najdete v tisku a na inzertních portálech, jako jsou Jobs.cz nebo Práce.cz. Velmi oblíbeným způsobem se stává i osobní dotazování v podnicích. Kromě těchto možností je tu samozřejmě i úřad práce, který má nabídky vyvěšené na nástěnkách či uvedené na příslušných webových stránkách. V neposlední řadě se můžete také obrátit na personální a pracovní agentury.
Pokud chcete více informací, na portále Ministerstva práce a sociálních věcí naleznete veškeré aktuality týkající se této problematiky a také nové pracovní pozice.