7.6.2017
Rady brigádníkům, Rozvoj a vzdělání

Jaká odpověď na inzerát je ta správná?

Z pozice personalisty vím, jak je důležité zaujmout již v odpovědi na nabídku práce. Také mě překvapuje, kolik uchazečů toto vůbec neřeší. V lepším případě kopírují stejný text na více pracovních pozic, v tom horším pošlou jen životopis bez jediné větičky. Jak tedy sesmolit tu správnou reakci?

Abychom to vzali úplně od začátku, zprvu je důležité si najít inzerát, na který chcete odpovědět a získáte z něj povědomí o dané práci. Vyhýbejte se podezřelým nabídkám s nejasnými informacemi. Jak by měl vypadat správný inzerát si můžete podrobněji přečíst v článku Hledáte práci? Pozor na pochybné inzeráty.

Samotná odpověď by měla být stručná, ale ne strohá a vřelá, nikoliv však vtíravá. Stačí odstavec, ve kterém vypíchnete své silné vlastnosti, proč si myslíte, že jste na tuto práci vhodnými kandidáty a uvedete důvod, proč vás daná nabídka zaujala. Jak je uvedeno výše, nekopírujte stejný text na více nabídek, dejte náboráři pocit výjimečnosti, že jste si s odpovědí opravdu dali záležet.

Také mají personalisté rádi, když uvedete, kde jste inzerát nalezli. Tím si sice moc bodů nezískáte, ale lidským zdrojům to pomůže k přehledné statistice a vy si uděláte malé bezvýznamné plus.

Nepište sloh, stejně by ho celý nikdo nečetl. Věci, které vám připadají nejdůležitější, uveďte hned v začátku. Pečlivě si přečtěte inzerát, jestli po vás nechtějí uvést další informace – třeba vaše časové možnosti. Ty pak nezapomeňte do odpovědi zakomponovat.

Pokud po vás požadují i motivační dopis, platí pro něj stejná pravidla, akorát tam své kvality a důvody, proč vás práce zaujala, více rozepište.

A pak už poslední, nikoliv však nejméně důležitá, součást odpovědi. Tou je samozřejmě váš životopis. Správné tvorbě CV jsme věnovali článek Dobře napsaný životopis je základ, nepodceňujte ho! Jestli si s jeho úpravou nevíte rady, nechte se inspirovat.

Mohly by Vás zajímat tyto pozice
250
spokojených zákazníků
35 000
registrovaných uchazečů
6 500
obsazených míst ročně
14
let zkušeností