Nemusíte pročítat zákoník práce a do detailu studovat jednotlivé zákony, abyste byli v obraze. Vypíchli jsme vám to nejdůležitější, co potřebujete znát při nástupu do nové práce a jaká máte práva jako zaměstnanec.
Nástup na novou pozici
První, co vás čeká, je podepsání pracovní smlouvy. Zkontrolujte si, zda je v ní uveden druh práce, místo výkonu práce a den nástupu. Pokud tam některá z těchto náležitostí chybí, smlouva je automaticky neplatná. Samozřejmě také musí obsahovat datum a podpis vás a zaměstnavatele.
Kromě těchto povinných údajů by pro vás bylo dobré, aby smlouva zahrnovala výši platu, práva a povinnosti vyplívající z pracovního poměru a délku zkušební doby (vedoucí zaměstnanci můžou mít až šestiměsíční).
Mzdový výměr
Jak už bylo řečeno v předchozím bodě, výše platu ve smlouvě být uvedena může, ale také nemusí. V tom případě se podepisují mzdové výměry, kde se mzda uvádí. Výměr je ale výhodný zejména pro zaměstnavatele, jelikož si pak výši mzdy může určovat jednostranně i bez vašeho vědomí. Vy to nemůžete nijak ovlivnit. Tuto změnu vám musí písemně oznámit nejpozději v den změny. Také je povinen vám nejpozději v den nástupu předat písemný mzdový výměr obsahující údaje o způsobu odměňování, termínu a místě výplaty.
Jedinou možností, jak snížení platu zabránit, je „uhrát to“ na diskriminaci. V zákoně je zakotveno, že všichni zaměstnanci na stejné pozici musí brát stejný plat. Pokud bude tedy stejnou práci jako vy vykonávat více lidí a jen vám se plat sníží, neměli byste mít problém diskriminaci prokázat.
Lékařská prohlídka
Potřebujete si v pracovní době zajít k lékaři, ale šéf vás nechce pustit? Na to nemá právo! Dle zákona vás kvůli doktorovi uvolnit musí. Má to ale také své meze. Pokud je to možné, měli byste jít do ordinace, která je nejblíž vašemu domovu či práci. A také byste měli dokázat, že dané vyšetření nelze provést mimo pracovní dobu. V tom případě máte nárok na pracovní volno s náhradou mzdy.
Nárok na volno máte, i když k lékaři doprovázíte člena rodiny, a to až na 1 den. Musíte však prokázat, že váš doprovod byl nezbytný.
Dovolená
Každý zaměstnanec má nárok minimálně na 20 dní dovolené ročně (v benefitech můžete mít i více dní), přičemž by zaměstnavatel měl umožnit čerpání alespoň 14 dní v kuse. Za dobu čerpání dovolené vám náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. V případě skončení pracovního poměru, kdy budete mít ještě nevybranou dovolenou, vám za ni také náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.
Pokud je to nutné, může vám zaměstnavatel dovolenou zrušit nebo vás z ní odvolat, ale v tom případě je povinen vám uhradit náklady, které touto změnou neočekávaně vznikly.