Sedíte dny a noci u inzertních portálů, odesíláte životopisy jak šílení a pak to konečně jednou vyjde. Pozvou vás na pohovor! V tu chvíli začíná ale ta nejtěžší část, udělat na personalistu takový dojem, aby už nechtěl nikoho jiného. Čemu se tedy vyvarovat, abyste zapůsobili, ale zároveň nevypadali nafoukaně?
- Jsem mistr světa
Je těžké najít rovnováhu mezi vyzdvihnutím vašich schopností a vychloubáním se. Člověk se musí umět prodat, ale zároveň vědět, kdy už je to moc. Na místě je zdravé sebevědomí, které personalistu zaujme, pozor však, abyste nepůsobili arogantně. Myslete střízlivě, přístup „všechno znám, všude jsem byl dvakrát“ každého bezpečně odradí.
- Nabubřelý životopis
Nejen vy, ale i váš životopis může působit arogantně. Slovní obraty typu špičkový manager, nadprůměrné výsledky či vynikající znalost spíše odradí, než upoutají pozornost. To, co všechny opravdu zajímá, jsou vaše konkrétní výsledky, ne hodnotící slovíčka. Stručně a jednoduše stačí napsat, co umíte, s čím máte zkušenosti a čeho jste dosáhli.
TIP: Ať už v životopise nebo motivačním dopise se vyhněte větičce „Domnívám se, že jsem na danou pozici vhodným kandidátem“. Píše to každý druhý a většina personalistů je na tuhle kouzelnou formulku alergická.
- Klíčová slova jsou opravdu klíčová
Na každou pozici chodí desítky, někdy i stovky životopisů. Aby vás vůbec pozvali na pohovor, musí vaše CV zaujmout během 10 vteřin. Víc vám, hlavně ve velkých firmách, nedají. Proto byste si měli pečlivě prostudovat inzerát, na který odpovídáte a hledat specifika, které daná společnost požaduje a vy je ovládáte (např. různé počítačové programy). To je pak potřeba v životopise na předních místech vyzdvihnout. Nejlepší je použít stejnou formulaci, jaká se vyskytla i v inzerátu. Pro větší přehlednost dokumentu se nebojte používat odrážky u jednotlivých pracovních úkonů.
- Přehlcenost
Pokud máte v životopise každou brigádu, na které jste kdy byli třeba jen měsíc, personalista se špatně orientuje a ve výsledku se moc nedozví. Nasekat deset pozic za sebou, kde jste vydrželi třeba jen rok, není také úplně nejšťastnější, jelikož z toho nejsou jasně patrné vaše dovednosti, spíše to o vás říká, že nikde dlouho nevydržíte a neumíte nic pořádně. Vyberte ty práce, které se nejvíce podobají pozici, o kterou máte zájem, a tam vyzdvihněte své kvality.
- Lež má krátké nohy
Základem je nevymýšlet si. Pokud vás na pohovoru přichytí při lži, třeba v podobě úrovně znalosti cizího jazyka, je to konec. Lepší je jednat na rovinu, personalista ví, co od vás může očekávat a na oplátku vy máte jistotu, že vás nenachytá.
Také si dejte pozor na nesrovnalosti, které by se vám v CV mohli objevit. Třeba dvě překrývající se práce nepůsobí seriózně (pokud nemáte jednu jako brigádu, to pak v životopisu zdůrazněte) a personalista už si o vás může udělat nelichotivý obrázek.
Pokud si nejste úplně jisti, co vše v životopise obsáhnout a čeho se vyvarovat, přečtěte si náš článek Dobře napsaný životopis je základ, nepodceňujte ho!