Rok 2017 bude ideální buď ke změně zaměstnání, nebo k vyjednání lepších pracovních i finančních podmínek ve stávající práci. Pracovní trh má dosáhnout tzv. „přirozené nezaměstnanosti“, což laicky řečeno znamená, že z práceschopných lidí nebude pracovat opravdu jen ten, kdo nechce.
Firmy se o zaměstnance v této chvíli perou, a tedy musí přitlačit na mzdách a benefitech. Nástupní platy se minulý rok zvedly o 5-15 % dle oboru. V průměry o 5 % se také zvýšily mzdy stávajícím zaměstnancům. Jak si tedy říct o více peněz, abyste nepřestřelili a byli s žádostí úspěšní?
Platy na dané pozici
Jestli vám připadá, že jste na své pozici podhodnoceni, začněte brouzdat po inzerátech na obdobnou práci a srovnávejte si finanční ohodnocení. Také se můžete kouknout na stránky Jobs.cz, kde zadáte svou pozici a praxi a vyjede vám průměrný plat. Tím si zaručíte, že při žádosti o vyšší mzdu nepřestřelíte a máte v rukávu i argument, proč vám plat zvýšit.
Jak jsou na tom spolupracovníci?
Pokud máte možnost, zjistěte si, kolik berou i jiní zaměstnanci ve vaší firmě. Sami si tím můžete zhodnotit jakou děláte práci vy, jakou kolegové a náležitě se ohodnotit.
Zrekapitulujte svůj firemní život
Než půjdete na schůzku k šéfovi, ohlédněte se za svým působením ve firmě a vypíchněte své úspěchy. Argumentujte úkoly, které vám přibyly a to, jak práci zvládáte. Vždy se bavte jen o pracovních záležitostech, nikdy nezdůvodňujte osobními záležitostmi (nemám na nájem atd.).
Hlavně v klidu
Vytipujte si den a hodinu, kdy je v práci největší klid, šéf není stresovaný a má dobrou náladu. Chtějte s ním mluvit v soukromí, ne v hlučném prostředí. Buďte sebejistí, ale ne arogantní!
Jasně daná mzda
Na schůzku musíte přijít s konkrétní představou o vašem platu a říct přesnou částku. Rozhodně nezkoušejte, aby šéf určil, na kolik si vás cenní. Nikdy to nebude tolik, kolik vy sami očekáváte. S jasně danou částkou se dá lépe pracovat.
Mám se uchýlit ke lži?
Přemýšlíte, že šéfa zkusíte přesvědčit tím, že budete blufovat a řeknete, že jste dostali lepší pracovní nabídku? To určitě nedoporučujeme. Pokud vaši taktiku prohlédne, zkazíte si renomé, nebo rovnou skončíte na dlažbě. Jestli ale takovou pracovní nabídku opravdu máte, rozhodně není na škodu se o tom zmínit.
Co když odmítne?
Samozřejmě se nevylučuje, že vám šéf řekne ne. Zkuste s citem vyjednávat, k věci to patří. Už při přípravě argumentů s touto možností počítejte a připravte se na ní, pak vás to nezaskočí. Pokud ani vyjednáváním nedojdete k oboustranné spokojenosti, nezoufejte. Jak jsme již psali na začátku článku, trh práce je v tuto chvíli pro změnu povolání velmi příznivý, váš vysněný job naleznete třeba o dům dál.